Aktualności

Opracowanie dla Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami

26.05.2011

Jak wykorzystać potencjał i możliwości serwisów społecznościowych (np. Facebook, Twitter itp.) w budowaniu nowoczesnych systemów edukacyjnych?

Na świecie obserwuje się nowy trend w e-learningu - nazywany educational networking. Polega on na wykorzystaniu funkcjonalności popularnych serwisów społecznościowych typu Facebook, Twitter przy tworzeniu profesjonalnych prywatnych serwisów społecznościowo-edukacyjnych. Celem takich portali jest udostępnienie wirtualnego miejsca, w którym użytkownicy mają dostęp do kursów e-learning oraz mają możliwość dokształcać się poprzez wymianę wiedzy i interakcje z innymi użytkownikami.

Wiele zagranicznych centrów badań nad e-learningiem przedstawia użycie funkcjonalności społecznościowych w nauczaniu jako jeden z trendów w e-learningu na rok 2011. Wynika on bezpośrednio z wielkiego zainteresowania serwisami społecznościowymi dostępnymi w Sieci. Organizuje się wiele kongresów, konferencji oraz webinarów dotyczących tego tematu.
W roku 2010 wielką uwagę poświęcono funkcjonalnościom społecznościowym na konferencji Educa Berlin 2010 - największej międzynarodowej konferencji poświęconej technologii
w nauczaniu. Tegoroczna Educa Berlin 2011 powraca do tego tematu.

Gartner Inc. - amerykańska firma doradcza - przewiduje, że media społecznościowe stanowić będą podstawowe narzędzie komunikacji w 20% firm do końca 2014 roku ( Portale społecznościowe dla komunikacji firmowej ). Do 2012 roku ponad 50% przedsiębiorstw zacznie korzystać z mikroblogów, jako dodatkowego źródła komunikacji wewnętrznej. Używanie komercyjnych portali w biznesie nie zapewnia bezpieczeństwa zachowania danych. Szacuje się więc, że znacznie wzrośnie zapotrzebowanie na prywatne, wewnętrzne portale umożliwiające wymianę wiedzy pomiędzy pracownikami.

Według badań rynku ( Megapanel listopad 2010 ) sam portal Facebook ma w Polsce ponad 9 milionów użytkowników. Globalnie natomiast szacuje się, że liczba aktywnych użytkowników osiąga ponad 500 milionów. Niewątpliwie świadczy to o wielkim zainteresowaniu społecznym i obrazuje skalę zjawiska, jakim jest social networking.

W MyNetwork Polska rozwijamy nasze produkty zgodnie z najnowszymi trendami w e-learningu oraz zgodnie z oczekiwaniami naszych Klientów. Właśnie dlatego stworzyliśmy nasz nowy produkt - MyLearning Portal.

  • To nowoczesne narzędzie łączy w sobie funkcjonalności systemu zarządzania szkoleniami (LMS) oraz funkcjonalności serwisu społecznościowego. W obrębie tych drugich, do dyspozycji studenta oddaliśmy narzędzia takie jak:
  • Mój Profil - rozbudowany o funkcje zakładania grup użytkowników o podobnych zainteresowaniach, pisania bloga technicznego oraz śledzenia własnej edukacji przy pomocy odznak i poziomów;
  • Tablica - na której zbierają się wpisy z blogów wszystkich osób z danej grupy użytkownika
    i mogą być komentowane przez innych, co ułatwia wymianę wiedzy i usprawnia komunikację między użytkownikami;
  • Wirtualna Biblioteka - do której każdy użytkownik może dołączać nowe dokumenty, jak również oceniać te już wcześniej dołączone przez innych pod względem przydatności czy poprawności merytorycznej;
  • Czat oraz forum - które zapewniają nieograniczoną komunikację między użytkownikami platformy czy ekspertami zaproszonymi w ramach dodatkowych warsztatów.

 

MyLearning Portal daje użytkownikom możliwość pełnego wykorzystania funkcji serwisów społecznościowych w edukacji i zapewnia możliwość ciągłego rozwoju poprzez kolaborację
z innymi. Zapewniona jest możliwość kontaktu z innymi użytkownikami, tworzenia grup specjalistów z danej dziedziny, brania udziału w dyskusjach poprzez forum i czat. Rozwój wiedzy odbywa się również poprzez wymianę materiałów dodatkowych pomiędzy użytkownikami. Autorski system poziomów i odznak wzmacnia motywację do nauki
i wprowadza element rywalizacji oraz zabawy.

MyLearning Portal został zapowiedziany w maju 2010 r. na Kongresie Kadr i zebrał bardzo pozytywne opinie od uczestników tego wydarzenia.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi naszego produktu, zamieszczonymi w zakładce technologie e-learning. Film promujący MyLearning Portal jest dostępny na naszym kanale YouTube pod adresem:
http://www.youtube.com/user/MyNetworkPolska

Autor: Ewa Mwaura, Specjalistka ds. e-learning i rozwoju w MyNetwork Polska

 

 

 

Do pobrania

(.pdf)

Kontakt

tel. (12) 631-54-21
kontakt@mynetwork.pl